Areál

Řemeslná ulička 11.00

Řemeslná ulička

Areál

Novinkou na letošním Hutnickém dni bude Řemeslná ulička. Co všechno tam bude k vidění? Dominovat by měla práce s ocelí – dvě kovářské dílny z České republiky a Polska, řemeslné drátenictví včetně výrobků ze Slovenska a zejména unikátní ukázka produkce svářkového kujného železa. Spolek Koliba předvede výrobu dřevěného uhlí v malém milíři, ukáže ale i práci s vlnou. Dále v uličce budou tři řezbářské dílny, keramická a košíkářská dílna, ukázky výroby trubiček a oplatek, paličkované slezské krajky nebo včelařství. O hudební zábavu se pak postará dětský folklórní soubor Oldřichovice.

Spolek Koliba 11.00

Spolek Koliba

Areál

Originální záležitostí v poněkud „alchymisticky“ laděné Řemeslné uličce bude ukázka původní technologie výroby dřevěného uhlí v milíři. Zájemci se budou moci seznámit s principy jeho fungování i výslednými produkty. Spolek předvede také zpracování vlny – česání, předení na kolovrátku, techniku tkaní i kolíkování špagátů. Nemá chybět ani ukázka výroby tvarohu s ochutnávkou.

Ukázky výroby železa 11.00

Ukázky výroby železa

Areál

Pomyslnou „třešničkou na dortu“ v Řemeslné uličce bude účast Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě, která na letošní Hutnický den dorazí s unikátní ukázkou staré technologie výroby svářkového kujného železa v redukční peci. Tato výjimečná prezentace bude spojena rovněž s ukázkami dalšího kovářského zpracování.

WERK design 13.00

WERK design

Areál

Druhý ročník celostátní soutěže mladých designérů WERK design, organizovaný Třineckými železárnami, opět vygeneroval spoustu zajímavých návrhů. Musí být v nich využity ocelové produkty, které jsou v portfoliu třinecké hutní skupiny. S vítěznými návrhy i dalšími realizovanými produkty bude veřejnost oficiálně seznámena na vernisáži výstavy v Muzeu TŽ a města Třince v druhé půli května. Nicméně již na Hutnickém dni vám budou některé z aktuálních návrhů odtajněny, a to v rámci malé expozice v ochozech Werk areny. Na ní budete mít ojedinělou možnost vidět rovněž exponáty z prvního ročníku WERK designu.

Historické motocykly 11.00

Historické motocykly

Areál

Na Hutnickém dni v posledních letech pravidelně prezentujeme motoristické „veterány“. Tentokrát to budou desítky motocyklů různých značek. Do areálu Werk areny má dorazit až pět nadšeneckých klubů – Oldtimer Club Helfštýn, Veterán Motocykl Klub Bludovice, Motozákladna Třinec, Veterán klub Rychvald, a Český klub historických motocyklů Ostrava-Třebovice.

Velocipédy a kola 11.00

Velocipédy a kola

Areál

Jedinečný zážitek pro milovníky starších kol a velocipédů slibuje letos předváděcí akce několika desítek často unikátních historických kousků z Českého klubu velocipedistů v Hrabové. A nejen to – na ploše parkoviště nebudou chybět ani ukázky jízdy ve stylových dobových kostýmech, malá výstavka či workshop pro děti. Máme se tedy na co těšit!

Hasičské soutěže 11.30

Hasičské soutěže

Areál

Soutěž železných hasičů „TFA WERKMAN 2019“ přivítá vybrané borce požárních sborů z celého našeho regionu! Popis tratě zní pro laika víc než atraktivně – překonání bariéry 2×2 m, 60 úderů kladivem v hammerboxu, přesun figuríny o váze 90 kg, anebo třeba 20 výstupů na schod s ocelovým závažím, či přesunutí těžké pneumatiky po gumovém pásu za pomoci úderů kladiva atd. Hasičský záchranný sbor TŽ nám tak zcela jistě připravil skvělou soutěžní podívanou, která vyvrcholí po 15. hodině vyhlášením výsledků na Radegast scéně. Poté až do cca 18:30 hodin mají hasiči připraveny soutěže pro děti.

VSA Xtreme team 12.00

VSA Xtreme team

Areál

Bývalý profesionální BMX sportovec Jan Valenta přichází se svým nejnovějším projektem „Mercedes-Benz AIRBOX set up“ do Třince! Nabídne nám atraktivní podívanou – „BMX show“ v podání Davida Janáče, Jana Hanzlíka a Kryštofa Odehnala, „FLATLAND show“ s Janem Malantem a „FREE RUNNING show“ s Lubomírem Baumem. Tým sportovců předvede své umění v těchto časech: 12.05–12.30, 14.00–14.30, 16.00–16.30, 18.00–18.30. Workshopy pro veřejnost, škola ježdění a výuka základních triků: 13.00–13.50, 15.00–15.50, 17.00–17.50. Autogramiáda sportovců pak proběhne v 18.30.